İzmir’de eğitilen “Dedektör köpekler”

İzmir’de eğitilen ”Dedektör köpekler”

“Dedektör” polis köpekleri, ayrıca terör tehdidine karşı güvenlik önlemlerinin alınmasında büyük yarar sağlıyor.

 

ÖZEL EĞİTİMLERİ SAYESİNDE ASAYİŞİ SAĞLIYOR

Polis köpekleri, toplumsal olaylardan kontrol ve tedbir uygulamalarına kadar birçok konuda asayişin sağlanmasında aktif rol alıyor. Aldıkları özel eğitim kapsamında idarecisinin komutuyla havlayan, yatan, saldıran ya da bekleyen köpekler, kesin itaat temeli üzerinden eğitiliyor.

Zorlu eğitim parkurunda oyuncaklarla eğitilen köpekler, hırçın davranışlarıyla dikkat çekiyor.Farklı cinslerden köpeklerin sürekli eğitim sürecinin devam ettiği merkezde hünerlerini sergileyen köpeklerden Alman kurdu “Tores”, verilen komutları eksiksiz yerine getirmesiyle takdir topluyor. Rottweiler cinsi asayiş köpeği “Dexter” ise idarecisinin komutuyla yakaladığı zanlıyı, başka bir komutla serbest bırakıyor.

 

GÖREVDE DEĞİLSE EĞİTİMDELER

Köpek idarecisi Abdurrahman Sevmez, köpeklerin, suçluların yakalanmasında ve etkisiz hale getirilmesinde polisin en büyük yardımcısı olduğunu söyledi.

 

Görevde olmayan köpeklere sürekli eğitim verildiğine işaret eden Sevmez, hayvanların günlük bakımının idarecileri tarafından yapıldığını, merkezde bulunan veteriner hekimin de rutin kontroller gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

Sevmez, “Köpeklerin en büyük özelliği idarecilerinin sözünden dışarı çıkmamaları. Asayiş ve devriye köpekleri önleyici ve caydırıcı unsur olarak görev yapıyor. Bizim testlerimizi geçebileceğine inandığımız köpekleri de eğitimden geçirebiliyoruz. Köpeklerimize, temel itaat, ileri itaat, yakın koruma ve saldırı eğitimi veriyoruz. Köpeklerimiz idarecisine bağlandıktan sonra eğitimle dışarıdaki suçlulara karşı gerekeni yapıyorlar.” diye konuştu.

AA